Tokio više nije san, Crna Gora ide na Olimpijske igre

Crna Gora kao pobjednik kvalifikacionog turnira ide u Japan, jer u trouglu tri selekcije ima najbolju gol razliku!

Tokio više nije san! Crna Gora ide na Olimpijske igre, treći put uzastopno nakon učešća u Londonu i Rio de Žaneiru.

U meču odluke na kvalifikacionom turniru u Podgorici, Rumunija je slavila 28:25, ali je ostvaren san i ispisana nova stranica istorije crnogorskog rukometa. Crna Gora kao pobjednik turnira ide u Japan, jer u trouglu tri selekcije ima najbolju gol razliku!

Uz naše sjajne vaterpoliste koji su prošlog mjeseca izborili vizu za Tokio, sada je naša delegacija za najveću svjetsku smotru sportista brojnija za „lavice“, jedinu selekciju koja je našoj državi donijela olimpijsku medalju nakon obnove nezavisnosti.

Đurđina Jauković najefikasnija sa devet golova u jednom od najboljih izdanja u dresu državnog tima, na golu maestralna Ljubica Nenezić koja je imala 15 odbrana, uključujući i dva sedmerca. Kristina Neagu najbolja u poraženom timu sa 12 pogodaka.

Rumunija je vodila tokom većeg dijela prvog poluvremena, imala i dva gola prednosti, ali je pogotkom fenomenalne Đine Jauković, Crna Gora tri i po minuta prije kraja prvog poluvremena prvi put povela - 14:13. Ipak nakon 30 minuta je bilo neriješeno - 15:15.

Drugo poluvrijeme je teklo istim ritmom kao i prvo - Rumunija je vodila, pokušavala, ali je potom na 11 minuta do kraja sa dva vezana gola Đine Jauković, Crna Gora prvi put stekla dva gola prednosti - 23:21.

Već tada je sve bilo jasno - "lavice" su potom povele 24:22, pa se opustile, Rumunija preokrenula i slavila - 28:25.

Plasman na Olimpijske igre na kvalifikacionim turnirima izborili su još Norveška, Švedska, Španija, Mađarska i Rusija.

Vizu za Tokio od ranije osim domaćina Japana, imaju Francuska (šampion Evrope), Brazil (Panameričke igre), Južna Koreja (Azija), Angola (Afrika) i Holandija kao šampion svijeta.

Rukometni turnir u Tokiju na programu je od 25. jula 8. avgusta.

CRNA GORA – RUMUNIJA 25:28 (15:15)

PODGORICA – Dvorana „Verde“. Igrano bez prisustva gledalaca. Sudije: Garsija i Marin (Španija). Sedmerci: Crna Gora 3 (3), Rumunija 8 (4). Isključenja: Crna Gora 16, Rumunija 14 minuta. Crveni karton: Pletikosić (Crna Gora) u 24, Vukčević (3x2 minuta) u 48, Pintea (Rumunija) u 41. minutu.

CRNA GORA: NENEZIĆ (13 odbrana i dva sedmerca), Babović, Batinović, RADIČEVIĆ 4 (3), JAUKOVIĆ 9, Pletikosić, Mugoša, Džaferović 1, KLIKOVAC 2, Ujkić, Premović, RAMUSOVIĆ 2, Klikovac, MEHMEDOVIĆ 3, GRBIĆ 4, Vukčević.

RUMUNIJA: Dedu (tri odbrane), DUMANSKA (šest odbrana), Pristavica 2, BUĆESKI 4, NEAGU 12 (4), Bakaoanu, PERIJANU, LASLO, PINTEA 4, FLORIKA 1, Polokošer, Ostase, Popa, Serafićeanu 3, Juganu, MOISA 2.